Saç Ekim Sonrası

Peki, bu süreçte neler yaşayacağınızı merak ediyor musunuz?

Beslenme ile ilgili, nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda sizlerle bazı bilgiler önereceğiz. Saç ekimi sonrasında yapmanız gerekenler;

Beslenme, İyileşme Süresi ve Saç Bakımı

1) Beslenme

Doktorun saç ekimi sonrasında öneri ve talimatlara uyarken, beslenme konusunda yediklerinize de önem vermeniz, ekimi yapılmış yeni saç köklerinin sağlıklı bir şekilde büyüyüp ve güçlenmesi için yardımcı olacaktır.

Saç ekimi sonrasında, bu zaman içerisinde beslenme konusunda dikkatli davranarak, saçınıza yarar sağlayan gıdaların tercih edilmesi sizin yararınıza olacaktır. Saç kökü hücre yenilenme hızının artmasına ve yeni nakil edilmiş saçın iyileşme süresinin çabuk olmasına yardımcı olacaktır.

Saç ekimi sonrası; Vücudumuz mikro ve makro besin ögelerinden (mineraller, vitaminler, eser element, protein ve yağ asitlerinden) yoksun kaldığı zaman, hücre zarında fonksiyon bozulmaları olabilmektedir. Saçların normal yaşam sürecinin aksamasına, saç köklerinin beslenememesine ve tekrar çıkmasına engel olurken, saç ekiminden sonra saç dökülmesinin devam etmesine neden olabilmektedir.

Sağlıklı saç köklerine sahip olmak için ve sağlıklı yaşam sürebilmek için aşağıda bahsedeceğimiz beslenme şeklini dikkate alınız.

Vitaminler

Saç ekimi sonrası; B7 (Biotin) ve B12 gibi B-Kompleks vitaminleri, saçın yapısı, kalitesi ve sağlıklı büyümesi için, çok önemli bir göreve sahiptirler. Vitaminler aynı zamanda saç ve kıl folikülleri de dahil olmak bütün vücuda besin sağlayarak, besin kaynakları metabolizmaya destek olur. Doktorlar çoğunlukla hastalarına saç ekiminden sonra, Kompleks vitamin-B takviyesi kullanmalarını önerirler.

Çinko Elementi

Saç ekimi sonrası; Çinko bağışıklık sistemi için önemli olmakla beraber A-vitaminin etkisinide arttırdığından, hayatımızda önemli yere sahiptir. Çinko eksikliği yaşanan durumlarda saç seyrelmesi ve saç dökülmesi ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar. Saç ekiminden sonra çinko desteği alınması çok önem arz etmektedir.

Çinko ayrıca; doku onarımında, kollajen üretiminde, hücre çoğalması ile büyümesinde, hormonal dengenin sağlanmasında, vitaminlerin emiliminde ve protein sentezinde de çok önemli bir görev almaktadır..

Demir Minerali

Saç ekimi sonrası; Demir eksikliğinde saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Saç dökülmeleri ve serum ferritin seviyesi ile ilgili yapılan çalışmalarda saç dökülmeleri serum ferritn seviyesi olması gerekenin altına düştüğünde görülmektedir.

Demir, saçları güçlendirerek saç dokusunu geliştirir, saç köklerine ve saç derisine oksijen ve besinlerin taşınmasına yardımcı olur.
Demirin bu önemli işlevi sayesinde hastaların beklentilerine uygun sonuçlar alabilmeleri daha da mümkün kılınacaktır. Yine aynı şekilde demir bağışıklık sistemini güçlendirdiği için de saç ekimi operasyonu sonrası iyileşme süresi hızlanacaktır.

Vitamin E

Saç ekim sonrası için, E vitaminin antioksidan özelliği bulunmaktadır. Hasarlı ciltlerin iyileşmesini hızlandırdığı için yara izlerinin geçmesinde çok etkilidir. Donör bölgedeki ve ekim yapılan alandaki yaralar iyileştikten sonra, dokuyu yumuşatmak ve kalitesini arttırmak için E vitamini yağı sürülebilir.

Vitamini C

Saç Ekim Sonrası, Antioksidan görevi gören C vitamini, yaraların iyileşmesinde hayati bir rolü olan kolajen üretiminde çok önemli bir yere sahiptir. C vitamini ayrıca saçların grileşmesinden ve saç dökülmesinden sorumlu olan oksidatif stresle mücadelede de yardımcıdır.

Vitamin A

Saç Ekim Sonrası, Saç kökleri de dahil olmak üzere insan vücudundaki bütün hücrelerin gelişimi ve büyümesi için A vitaminine ihtiyaç vardır. A vitamini, saçlı deriyi nemlendiren ve saçları sağlıklı kılan yağ dokusuna benzer bir madde olan sebum üretiminde de etkilidir. A vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olabildiği gibi, saç derisinin kuru ve kaşıntılı olmasına da yol açabilmektedir (Saç derisinde kaşıntı, saç ekiminden sonra görülebilen geçici yan etkilerdendir).

Saç Ekim Sonrası, Beslenmeye dair dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz bir nokta da kolesterol seviyeniz. Beslenme düzeninizden yağı azalttığınızda LDL (kötü kolesterol) değerleriniz düşecek ve HDL (iyi kolesterol) değerleriniz yükselecektir. Kolesterol seviyesi dengeli limitler içerisinde tutulduğunda hem operasyon sonrası yaraların daha çabuk iyileşmesi hem de sağlıklı saç büyümesi sağlanmış olunur.

Saç Ekim Sonrası, Her türlü mikro cerrahi işlem için uygulanan asepsi-antisepsi kuralları aynı şekilde saç ekimi için geçerlidir. Saç ekimi operasyonu steril bir şekilde ve uygun koşullarda yapıldığı takdirde enfeksiyon riski oldukça düşük olacaktır.

Saç ekim sonrası iyileşme süreci hastadan hastaya değişkenlik gösterse de yaklaşık 1 yıllık bir zaman dilimini kapsar. Operasyon sonrasındaki ilk üç gün çok önemlidir. İlk gece bir miktar ağrı olabilir ama doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçları kullanırsanız rahat bir gece geçirebilirsiniz.

Saç Ekim Sonrası, Ekimden sonraki ilk günlerde mümkün olduğunca sırt üstü yatmanız ve ekim yapılan bölgeye herhangi bir temasta bulunmamanız gerekmektedir.
Saç ekiminin ertesi günü ensenizdeki bandajın çıkarılması ve pansuman yapılması için sizi kliniğe çağıracaklardır. Akabinde Doktorunuzun verdiği ödem giderici ilaçları ilk üç gün kullanmanız yeterli olacaktır.

Saç Ekim Sonrası, İlk 3 gün boyunca ekilen saç köklerinin alındığı bölgede ve ekim yapılan alanda ufak çaplı kanamalar olabilir bu normal bir durumdur. İltihap oluşumunu önlemek için doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik kürünü operasyon sonrasındaki ilk beş gün aksatmadan düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Saç Ekim Sonrası, Bu süreç içerisinde alkol kesinlikle kullanılmamalıdır.

Antibiyotik doğrudan kanınıza karışacağı için, kullandığınız ilaçlarla etkileşim göstererek olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sigara kullanımı da yine aynı şekilde iyileşme sürecini ciddi anlamda olumsuz etkileyeceğinden dolayı operasyon sonrasında en az 1 hafta sigara içilmemesini önermek yerinde olacaktır.

Saç Ekim Sonrası, İlk üç günlük sürenin bitiminde ilk yıkama işlemine başlanır. Yıkama işlemini üçüncü günden itibaren 15 gün boyunca doktorunuzun önerdiği özel bakım losyonu ve şampuan ile size anlatıldığı şekilde gerçekleştirmelisiniz. Düzenli yapılan yıkama işlemi ile birlikte ekim sonrasında oluşan kabuklanmalar yumuşayarak 15. günün sonunda tamamen dökülmüş olacaktır.

Saç ekim sonrası en az 1 ay ağır ve zorlayıcı sporlardan uzak durulmalıdır. Çünkü spor kan basıncını ve kalp atış hızının artmasına sebep olur. Kalp atış hızının artması ise saç köklerinin ekildiği mikro kanalların kanamasına neden olarak, ekilen saç köklerine zarar verebilmektedir. Sizi yoracak ve terletecek aktivitelerden de en az bir hafta kadar uzak durmanızı tavsiye etmeyiz.

Bununla birlikte, operasyondan 4-5 gün kadar sonra sizi yormayacak ve terletmeyecek hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Saç ekimi işleminden sonra yaklaşık 2 hafta süre ile ekim yapılan bölgeyi güneş ışınlarından korumanız gerekmektedir. Dışarı çıktığınızda ise kafanızı sıkmayacak bir şapka takabilirsiniz. Saç ekimi sonrası birinci aya gelindiğinde önemli bir süreci geride bırakmış olacaksınız.

Bu aşamada ‘şok dökülmesinden’ bahsetmek yerinde olacaktır.

Saç ekim sonrası, takip eden birkaç hafta içerisinde ekilen saçlarınız dökülecektir. Hastaların %90’ı bu evreden geçtiği için endişe etmenize gerek yoktur. Bu durum, saç ekiminde saç köklerinin alımı esnasında yaşanan travmaya bağlı olarak greftlerin savunma mekanizmasını devreye sokarak uyku fazına (telogen) geçmesinden kaynaklanmaktadır. Ekilen saçlarınız 2.- 4. aydan itibaren yeni büyüme döngüsüne girerek sağlıklı bir şekilde uzamaya başlayacaktır.

Saç ekim sonrası, sabırlı olmanız konusunda tavsiye etmekteyiz.

Saç ekim sonrası, Dördüncü aydan sonra saçlarınız daha da uzayarak, yapısını oluşturmaya başlayacaktır. 8. aydan itibaren ise ekilen saçlarınızın kalınlaştığını ve gürleştiğini göreceksiniz. Operasyondan yaklaşık 1 yıl sonra ekilen saçlarınız daha da gürleşerek var olan saçlarınız gibi doğal bir görünüm alacaktır.

İyileşme ve Bakım

Saç ekim sonrası, her türlü mikro cerrahi işlem için uygulanan asepsi-antisepsi kuralları aynı şekilde saç ekimi için geçerlidir. Saç ekimi operasyonu steril bir şekilde ve uygun koşullarda yapıldığı takdirde enfeksiyon riski oldukça düşük olacaktır.

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci hastadan hastaya değişkenlik gösterse de yaklaşık 1 yıllık bir zaman dilimini kapsar. Operasyon sonrasındaki ilk üç gün çok önemlidir. İlk gece bir miktar ağrı olabilir ama doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçları kullanırsanız rahat bir gece geçirebilirsiniz.

Ekimden sonraki ilk günlerde mümkün olduğunca sırt üstü yatmanız ve ekim yapılan bölgeye herhangi bir temasta bulunmamanız gerekmektedir.
Saç ekiminin ertesi günü ensenizdeki bandajın çıkarılması ve pansuman yapılması için sizi kliniğe çağıracaklardır. Akabinde Doktorunuzun verdiği ödem giderici ilaçları ilk üç gün kullanmanız yeterli olacaktır.

İlk 3 gün boyunca ekilen saç köklerinin alındığı bölgede ve ekim yapılan alanda ufak çaplı kanamalar olabilir bu normal bir durumdur. İltihap oluşumunu önlemek için doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik kürünü operasyon sonrasındaki ilk beş gün aksatmadan düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Bu süreç içerisinde alkol kesinlikle kullanılmamalıdır.

Antibiyotik doğrudan kanınıza karışacağı için, kullandığınız ilaçlarla etkileşim göstererek olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sigara kullanımı da yine aynı şekilde iyileşme sürecini ciddi anlamda olumsuz etkileyeceğinden dolayı operasyon sonrasında en az 1 hafta sigara içilmemesini önermek yerinde olacaktır.

İlk üç günlük sürenin bitiminde ilk yıkama işlemine başlanır. Yıkama işlemini üçüncü günden itibaren 15 gün boyunca doktorunuzun önerdiği özel bakım losyonu ve şampuan ile size anlatıldığı şekilde gerçekleştirmelisiniz. Düzenli yapılan yıkama işlemi ile birlikte ekim sonrasında oluşan kabuklanmalar yumuşayarak 15. günün sonunda tamamen dökülmüş olacaktır.

Saç ekimi sonrası en az 1 ay ağır ve zorlayıcı sporlardan uzak durulmalıdır. Çünkü spor kan basıncını ve kalp atış hızının artmasına sebep olur. Kalp atış hızının artması ise saç köklerinin ekildiği mikro kanalların kanamasına neden olarak, ekilen saç köklerine zarar verebilmektedir. Sizi yoracak ve terletecek aktivitelerden de en az bir hafta kadar uzak durmanızı tavsiye etmeyiz.

Bununla birlikte, operasyondan 4-5 gün kadar sonra sizi yormayacak ve terletmeyecek hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Saç ekimi işleminden sonra yaklaşık 2 hafta süre ile ekim yapılan bölgeyi güneş ışınlarından korumanız gerekmektedir. Dışarı çıktığınızda ise kafanızı sıkmayacak bir şapka takabilirsiniz. Saç ekimi sonrası birinci aya gelindiğinde önemli bir süreci geride bırakmış olacaksınız.

Bu aşamada ‘şok dökülmesinden’ bahsetmek yerinde olacaktır.

Ekimi takip eden birkaç hafta içerisinde ekilen saçlarınız dökülecektir. Hastaların %90’ı bu evreden geçtiği için endişe etmenize gerek yoktur. Bu durum, saç ekiminde saç köklerinin alımı esnasında yaşanan travmaya bağlı olarak greftlerin savunma mekanizmasını devreye sokarak uyku fazına (telogen) geçmesinden kaynaklanmaktadır. Ekilen saçlarınız 2.- 4. aydan itibaren yeni büyüme döngüsüne girerek sağlıklı bir şekilde uzamaya başlayacaktır.

Bu süreçte sabırlı olmanızı tavsiye etmekteyiz.

Dördüncü aydan sonra saçlarınız daha da uzayarak, yapısını oluşturmaya başlayacaktır. 8. aydan itibaren ise ekilen saçlarınızın kalınlaştığını ve gürleştiğini göreceksiniz. Operasyondan yaklaşık 1 yıl sonra ekilen saçlarınız daha da gürleşerek var olan saçlarınız gibi doğal bir görünüm alacaktır.

Her türlü sorularınız için lütfen iletişime geçiniz.

Dökülen Sakallar Dökülen Saçlar Erkeklerde Saç Dökülmesi Kadınlarda Saç Dökülmesi Kök hücre FUE tedavisi Kök Hücre Tedavisi Kök hücre tedavisi nedir sakal dökülmesi sakal kıran Saç bakımı Saç Dökülmesi Saç dökülme tedavisi Saç Kontrolü