Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda saç ekimi, saç ekiminde en fazla problem yaşadığı nokta, erkeklerde olduğu gibi saç ekimi işleminin belirgin olması ve insanlar tarafından fark edilmesi olmaktadır.

Ancak gelişen teknolojiler ve işlemler sayesinde günümüzde artık saç ekimi sonrasındaki gün dahi çok yakından dikkatli bir şekilde bakılmadığında saç ekimi işlemi belli olmamaktadır” şeklinde ifadesi doğrultusunda saç ekim yöntemlerinin ülkemizde ne kadar ileri noktalara vardığı kanıtlanmış oluyor.

1) Belirli bölgelerin dökülmesiyle kel kalınması durumu doğabilir,
2) Bu kellik sebebiyle hoş olmayan kötü bir görüntü ortaya çıkabilir,
3) Bu kötü görüntüsü sebebiyle özellikle kadınlarımız psikolojik ve estetik rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Kadınlarda Saç Ekimi; Bilindiği üzere saç ekimi işlemi FUE ya da DHI yöntemleriyle gerçekleştirilebilmektedir. Saç ekimi planlamaları kişiye özel olarak gerçekleştirilirken kadınlar için de özel olarak planlama yapılması çok önemli bir noktadır. Bu doğrultuda, kadınlarda saç ekimi uzman olan doktorlar tarafından yapılacak konsültasyona bağlı kaybedilen saçları yeniden kazanmak mümkün olup başarı oranı yüzde 99’a kadar çıkmaktadır.

Kadınlarda Saç Ekimi; saç dökülmesi şikayeti ile müracat eden kadınlara öncelikle uzmanlar tarafından saçın dökülme nedenlerinin tespit edilmesi gerekir. Saç dökülmesinin nedeni tespit edilmesi ardından özel olarak saç ekim planlanmasına geçilmektedir. Bu planlama çerçevesinde saç ekim yöntemleri avantaj ve dezavantajları hakkında detaylı bilgilendirme konsültasyon esnasında yapılarak hasta için en uygun olan yöntem uzmanlar tarafından hasta ile birlikte belirlenir. Kadınlarda saç ekimi için uygulanan yöntemler;

• FUE yöntemi (Traşsız) ile saç ekimi yapabilir.
• DHI tekniğini (Traşsız ya da Uzun) ile de saç ekimi yapabilir.
Verilecek karar doğrultusunda saç ekim ugulamasına geçilerek ekim işlemi tamamlanır. Bu saç ekim işleminde belirli bir süre için kızarıklık ve kabuk oluşmaktadır. Ancak bu durum geçiçidir.

Saç Ekiminde FUE Yöntemi

Kadınlarda saç ekim işlemi birkaç teknik ile yapılmaktadır. Örnek olarak donörden temin edilen saç köklerinin toplanması ve eklenmesi şeklindedir. Bu yöntemi ise tıraşsız FUE yöntemi diye ifade ederiz. Bu yöntemin aşamaları ise;
• İlk aşamada öncelikle donör bölge tespit edilir.
• Tespiti yapılan bu donör bölgeden tek tek saç kökleri toplanır.
• Saçların dökülme yaşandığı bölgeye kanallar açılır ve bu kanalların içerisine de alınan saç kökleri nakil edilir.
Donör bölge olarak özellikle saç köklerinin daha güçlü ve yogun olduğu bölge olan ense bölgesi tercih edilmektedir. Ense bölgesinden alınan saç kökleri uzun saçlar ile kapanacak olması sebebiyle bir açıklık olmayarak estetik olarak göze kötü gelen görüntülerde yaşanmayacaktır.

DHI Saç Ekim Yöntemi
Saç ekimi yaptıracak olan erkek ya da kadın hastaya başta verilen bilgiler ve planlama sırasında tüm teknikler ayrıntıları ile aktarılmakta olup arzu edilen yöntem tercih edilir. Bu yöntemlerde DHI yöntemi;

• Traşsız Saç Ekimi: Bu yöntemde normal saç ekiminden farklı olarak saç ekimi yapılacak alan tıraş edilmez, donör bölgesinde ise yalnız saç köklerinin alınacağı alan tıraş edilir. Ense bölgesinde tıraşlanan yer uzan saçlar tarafında kamufle edileceği için saç ekimi sonrası bu traşlanan kısım belli olmayacaktır. Kadınlarda saç ekimi tıraşsız saç ekimi yöntemi ile daha seri ve etkili bir hale gelmiştir.

• Uzun Saç Ekimi: Bu yöntemde ise donör alınacak bölge de dahil hiçbir yer tıraş edilmez. Dezenfeksiyon işlemi sonrası saçlar uzun halinde alınarak saç ekimi olacak bölgeye tıraş edilmeden saç entegre işlemi itinalı bir şekilde uzun saç ekimi işlemi tamamlanır.

Saç Ekim Seansları Ne Şekilde Olmaktadır

Saç ekimi seansları için önce saç dökülmesi nedeninin tespitinin yapıldığı muayene sonrası planlama aşamasına geçilir ve uygun olan gün tespiti yapılarak saç ekim seansına geçilir. Kadınlarda saç ekimi genelde tek bir seans olarak yapılmaktadır. Seanstan 2 gün sonra genel muayene ve pansuman için hastane ya da kiliniğe gidilmesi gerekmektedir ancak saç ekimi sürecinde yatış işlemine gerek olmamaktadır. Saç ekimi ile saç arasındaki boşluklar saç kökleri ile tamamlanır ve gür saç görünümüne kavuşturulması hedeflenilir.

Kadınlarda Saç Ekim Sonrası

Kadınlarda saç ekim işlemi tek seans olarak yapılacağı için birkaç saat süren işlemler sonunda saç ihtiyacı olan bölgeler saç ile doldurularak işlem sonuçlandırılacaktır ardından hastanede yatışa almaya gereksinim olmadan taburcu edilip normal yaşama devam edilebilir. Ancak ekim işlemi sonrası hafif şişliklerin oluşması, kızarıklık ve de kabuklanma oluşması normal bir durumdur ve de geçiçidir. Sadece uzun süreli kızarıklıklar ve şişliklere karşılık uzmanlara başvurulması faydalı olacaktır. Ortalama birkaç gün içerisinde son bulan bu belirtilerden sonra günlük yaşantıya devam edilir.

Kadınlarda Saç Ekim İşlemi Acı Verir Mi?

Saç ekim işlemi sırasında uzmanlar tarafından saç ekimi yaptıracak kişilere acı ve ağrılara karşı gerekli olan lokal anesteziyi uygulamaları nedeniyle saç ekim işlemi sırasında ağrı ya da acı hissedilmemektedir. İlerleyen dönemlerde ise saçlar arasındaki boşluklar saç kökleriyle dolmaya başlayacak ve bu dolma sırasında da 1 hafta hafif kaşıntı ve ağrı hissedilmesi olasıdır.

Her türlü sorularınız için lütfen iletişime geçiniz.

Dökülen Sakallar Dökülen Saçlar Erkeklerde Saç Dökülmesi Kadınlarda Saç Dökülmesi Kök hücre FUE tedavisi Kök Hücre Tedavisi Kök hücre tedavisi nedir sakal dökülmesi sakal kıran Saç bakımı Saç Dökülmesi Saç dökülme tedavisi Saç Kontrolü