Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi; Saç dökülmesinin psikolojik etkilerinin kadınları oldukça fazladır, bir çok kadının saçları dökülmeye başladığında, bu durumdan duygusal olarak etkilendiklerini bildirdi. Bu durumun kadınlarda saç dökülmesi ve çok nadir de olsa “kelleşme” görüşünden ileri gidebilmektedir.

Kadınlarda genetik saç dökülmesi tedavisindeki alternatifler sınırlıdır. Tıp bilimi kadınlardaki saç dökülmesine yönelik yeterli çaba göstermemiştir. Kadınlarda dökülen saçlar var olan saçlar ile rahatça kamufle edilebildiğinden, birçok kadın bu durumu tolere edebilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi kademeli olarak görülür. Doğum sonrası ve menopoz döneminde ilerleyebilir. Mevsim geçişleri, hormonsal değişiklikler, medikal şartlar ve dış faktörlerin de etkisi vardır.

Saç dökülmesi tedavisinde öncelikle tanının doğru konması gerekir. Daha sonra ancak etkin bir tedavi yöntemi izlenebilir. Saç dökülmesi Dermatolojinin alanı olup hastanın bir dermatolog tarafından muayanesi tanı ve tedavi için ilk basamak olacaktır.
Erkeklerde genetik sebeplerle oluşan saç dökülmesini tanımak kolaydır ve genellikle bir laboratuar teste ihtiyaç duyulmazken standart dışı erkek ve kadın saç dökülmelerinde laboratuar testlere ihtiyaç vardır.

Genetik saç dökülmesinin tedavisi
Bu güne kadar genetik saç dökülmelerinin tedavisinde sadece 2 ilaç FDA tarafından onaylanmıştır. Minoksil ve Finasterid.

Minoksil
Hem erkek hemde kadınların genetik saç dökülmelerinde kullanılabilir. Etki mekanizması tam olarak bilimmemekle birlikte mitokondri üzerinden olduğu düşünülmektedir. Kesin çözüm olmamakla birlikte süreci geciktirip rahatlama sağlayabilir.

Finasterid
Sadece erkeklerin genetik dökülmelerinde kullanılır. Testesteronun DHT ye dönüşümünü bloke eder. Daha çok genç hastalarda tercih edilir. Cinsel isteğin azalması gibi çeşitli yan etkiler hastaların az bir kesiminde oluşabilir.
Mezoterapi
Yukarıda sayılan etken maddeler ve çeşitli vitaminlerin cilde iğne ile verilmesidir. Etkinlik ve yan etkiler konusunda net sonuçlar yoktur. Yukarıdaki ilaçlardan üstünlüğü kanıtlanmamıştır. Etkinlik geçicidir. Şu anki çalışmalar yetersiz olduğunu gösterse de daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. FDA tarafından henüz onaylanmamıştır. Tedavinin size uygun olup olmadığına doktorunuz karar verecektir.

PRP
Kanın içindeki büyüme faktörlerinin cilde direkt enjeksyonunu içerir. Etkinliği konusunda yeterli çalışma yoktur. Daha fazla sayıda bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır. FDA tarafından henüz onaylanmamıştır. Tedavinin size uygun olup olmadığına doktorunuz karar verecektir.
Saç dökülmesinde Lazer tedavisi
Düşük düzeyli lazer tedavileri ilk defa 1992 yılında saç büyümesinin artırılmasında kullanılmış, 2007 yılında FDA den saç dökülmesinin tedavisi dışında güvenliğini içeren onay almıştır. Kullanılan diod lazer hücre büyümesini indüklemektedir.

Genetik dışı saç dökülmelerinin tedavisi
Tamamen tanıya bağlıdır. Genellikle laboratuar test ve biopsi gerekir. Burada her bir tanı için farklı tedavi modellerini açıklamak hastalarda kafa karışıklığına neden olabilir. En doğrusu bir dermatoloji uzmanından direkt yardım almaktır.
Yukarıda sayılan tüm tedavi yöntemleri ve içerikleri bilimsel gelişmelerin ışığında değişkenlik gösterebilir. Doğru yaklaşım ve kararları doktorunuz belirleyecektir.

Kadınlarda saç dökülmesi konusunda, her türlü sorularınız için lütfen iletişime geçiniz.

Dökülen Sakallar Dökülen Saçlar Erkeklerde Saç Dökülmesi Kadınlarda Saç Dökülmesi Kök hücre FUE tedavisi Kök Hücre Tedavisi Kök hücre tedavisi nedir sakal dökülmesi sakal kıran Saç bakımı Saç Dökülmesi Saç dökülme tedavisi Saç Kontrolü