Fue Saç Ekimi

Fue Saç Ekimi, saç graftlerinin donor bölgeden birer birer elde edildiği FUT yöntemi gibi dikiş atılmasına ihtiyaç duyulmayan bir metottur. Saç kökleri özel olarak imal edilmiş, 0.7, 0.8, 0.9 ve 1 mm çaplarında punch isimli aletlerle çıkarılır. Punchlarla kök çevresinde oluşturulan yüzeysel kesiler sonrası köklerin tek tek vücut dışına çıkarılmasını içerir.

Klasik saç ekim yöntemide diyebileceğimiz FUT yönteminden en önemli farkı kökler alındıktan sonra bir dikişe ihtiyaç olmamasıdır. Böylece kafanın arka kısmında çok belirgin bir iz oluşmaz, alınan kökler çok daha az doku içerdiğinden sonuçlar daha doğal olacaktır. Kafanın arkasında oluşacak iz için en iyi saç ekimi yaklaşımı olacaktır.

Fue Saç Ekimi yöntemi ile saç ekimi ilk defa 2002 yılında kullanılmış ancak 400-600 graft sayıları ile sınırlı kalıp köklerin önemli bir kısmında hasar oluşmaktaydı. Bu sebeple sadece küçük alanlarda kullanılmaktaydı. 2006 yılında Dr.Harris tarafından geliştirilen 3 Step FUE tekniği ile hasar oranı %3’lere düşmüş ancak hala elde edilebilen greft sayıları istenilen rakamlara ulaşmamıştır.

Fue Saç Ekimi, 2009 yılından itibaren punchların standardize edilmesi, deneyimlerin artması ve robotic FUE yöntemlerinin kullanılması ile hem graft sayılarında FUT yöntemindeki sayılara ulaşılmış hemde deneyimli ellerde hasar oranları önemsenmeyecek sayılara ulaşmıştır.

Bu gün modern FUE metodu ile artık hastanın donor bölgesindeki saç miktarının izin verdiği sayılar rahatlıkla alınabilmektedir. Alınan köklerin yerine yenisi çıkmayacağından alınacak graft sayısı kafanın arkasında kalan donor bölgede gereğinden fazla seyreltme de oluşacak mini izlerin birleşerek istenmeyen görüntüye neden olabilir.

Fue Saç Ekimi İşleminde Aşamalar

Kişinin öncelikle FUE yöntemine uygunluğu, varsa sağlık problemleri ve beklentileri açısından işlemi gerçekleştirecek Doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. İşlem daha sonra gerçekleştirilmelidir.

Özel olarak dizayn edilmiş dansitometer ile donor bölgededeki saç yoğunluğu ve kıl yapısı değerlendirilmeli, alınabilecek kök sayıları hesaplanmalıdır.

Fue Saç ekimi işlemi öncelikle köklerin alınması ve daha sonrada nakledilmesi olmak üzere 2 aşamada gerçekleşecektir. İşlemin tümü lokal anestezi altında ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Ağızdan sakinleştirici verildikten sonra, lokal anestezik Lidokain (Ksilokain) ve uzun süreli bir Bupivicaine (Marcaine) kombinasyonu kullanılıp blok anestezi yapılmaktadır.

Doktorumuz tarafından geliştirilmiş yeni anetstezi tekniği sayesinde güvenli ve uzun süreli etkiyi garanti etmektedir.  İşlemi gerçekleştirecek doktorun deneyimi ağrı konusunda kritik bir role sahiptir. Alınacak graft sayısı ile ilişkili olarak işlem 7 ila 9 saat arasında bir sürede gerçekleşecek ve bir günde tamamlanacaktır.

Saç çizgisinin belirlenmesi, saç köklerinin yerleştirileceği kanalların derinliğinin ve genişliğinin doğal sonuçlar oluşturulmasında temel faktördür. Köklerin canlı olarak elde edilmesi ve canlı olarak nakledilmesinin ardından sonucu belirleyen en önemli faktördür.

FUE Yönteminde Süreç

Fue Saç Ekimi, köklerin alındığı bölgede oluşacak kesilerin iyileşmesi ve ekim yapılan alanlardaki kabukların dökülmesi aşağı yukarı 10 gün sürecektir. Ekilen saçların aynen FUT yönteminde olduğu gibi 2 ay sonra başlayacak ve 12 ayda tamamlanacaktır.

FUE-Art

Fue Saç Ekimi, Dermatolojik deneyim ile hastanın farklı deri bölgeleri için farklı yardımcı garft alım tekniklerinin kullanılmasıdır. Kısacası metodun hastaya uygun olarak modifiye edilmesidir. Bireysel deri farklılıklar, saç teli kalınlık ve yapı farklılıkları, ihtiyaç duyulan graft sayıları ile hasta beklentileri uygulanacak FUE metodunu belirler.

Sadece bir yönteme veya tek bir kurala bağlı kalmadan saç seyrelmesi veya kellik problemi olanlar için metod ve sonucun bireyselleştirilmesidir. Ancak bu şekilde verimli, hasta beklentisini karşılayan doğal sonuçlar elde edilebilir.

  1.  Saç köklerinin canlı alınıp canlı nakledilmesidir.
  2.  Saç çizgisi, kök derinlikleri ve açılarının sonucun %100 doğal olmasını sağlayacak yüksek teknolojik beceri ile oluşturulmasıdır.
  3.  Lateral-slitler ile maksimum volümün sağlanmasıdır.
  4.  İşlem sonrası şişlik ve morarma oluşmaz.

Dökülen Sakallar Dökülen Saçlar Erkeklerde Saç Dökülmesi Kadınlarda Saç Dökülmesi Kök hücre FUE tedavisi Kök Hücre Tedavisi Kök hücre tedavisi nedir sakal dökülmesi sakal kıran Saç bakımı Saç Dökülmesi Saç dökülme tedavisi Saç Kontrolü