Erkeklerde Saç Dökülmesi Tedavisi

Erkeklerde Saç Dökülmesi Tedavisi, saç dökülmesi tedavisinde öncelikle tanının doğru konması gerekir. Daha sonra ancak etkin bir tedavi yöntemi izlenebilir. Saç dökülmesi Dermatolojinin alanı olup hastanın bir dermatolog tarafından muayenesi tanı ve tedavi için ilk basamak olacaktır.
Erkeklerde genetik sebeplerle oluşan saç dökülmesini tanımak kolaydır ve genellikle bir laboratuvar teste ihtiyaç duyulmazken standart dışı erkek ve kadın saç dökülmelerinde laboratuvar testlere ihtiyaç vardır.

Genetik saç dökülmesinin tedavisi
Bu güne kadar genetik saç dökülmelerinin tedavisinde sadece 2 ilaç FDA tarafından onaylanmıştır. Minoksil ve Finasterid.

Minoksil
Hem erkek hemde kadınların genetik saç dökülmelerinde kullanılabilir. Etki mekanizması tam olarak bilimmemekle birlikte mitokondri üzerinden olduğu düşünülmektedir.

Kesin çözüm olmamakla birlikte süreci geciktirip rahatlama sağlayabilir.

Finasterid
Sadece erkeklerin genetik dökülmelerinde kullanılır. Testesteronun DHT ye dönüşümünü bloke eder. Daha çok genç hastalarda tercih edilir. Cinsel isteğin azalması gibi çeşitli yan etkiler hastaların az bir kesiminde oluşabilir.
Mezoterapi
Yukarıda sayılan etken maddeler ve çeşitli vitaminlerin cilde iğne ile verilmesidir. Etkinlik ve yan etkiler konusunda net sonuçlar yoktur. Yukarıdaki ilaçlardan üstünlüğü kanıtlanmamıştır. Etkinlik geçicidir. Şu anki çalışmalar yetersiz olduğunu gösterse de daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. FDA tarafından henüz onaylanmamıştır. Tedavinin size uygun olup olmadığına doktorunuz karar verecektir.

PRP Ne Demektir?

PRP Platelet Rich Plasma olması gerekenden oldukça fazla trombosit barındıran, kişinin kendi doğal plazma sıvısı anlamına gelmektedir. PRP’de uygulanan ise, kişinin kendi kanı olmaktadır. Kullanılan kişinin kendi kanı olduğundan dolayı herhangi bir bağışıklık reaksiyonunun ortaya çıkması mümkün değildir. PRP alerjik reaksiyona yol açmaz.

  • Hastaya uygulanması oldukça pratiktir ve güvenlidir.
  • PRP tedavi tekniğinin neticeleri uzun vadelidir.
  • Tekrar canlandırıcı ve yapıcı etkilere sahiptir.

Saç ekimi ardından saç köklerin kalıcılığını sağlamak. (PRP destekli FUE).
İyileşmeyi oldukça kısa bir sürede tamamlamak. Yeni ekilen saç köklerini gençleştirmek ve canlandırmak.

Etkinliği konusunda yeterli çalışma yoktur. Daha fazla sayıda bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır. FDA tarafından henüz onaylanmamıştır.

Tedavinin size uygun olup olmadığına uzman karar verecektir.

Genetik dışı saç dökülmelerinin tedavisi
Tamamen tanıya bağlıdır. Genellikle laboratuar test ve biyopsi gerekir. Burada her bir tanı için farklı tedavi modellerini açıklamak hastalarda kafa karışıklığına neden olabilir. En doğrusu bir dermatoloji uzmanından direkt yardım almaktır.
Yukarıda sayılan tüm tedavi yöntemleri ve içerikleri bilimsel gelişmelerin ışığında değişkenlik gösterebilir. Doğru yaklaşım ve kararları doktorunuz belirleyecektir.

Saç dökülmesinde Lazer tedavisi

Düşük düzeyli lazer tedavileri ilk defa 1992 yılında saç büyümesinin artırılmasında kullanılmış, 2007 yılında FDA den saç dökülmesinin tedavisi dışında güvenliğini içeren onay almıştır. Kullanılan diyod lazer hücre büyümesini indüklemektedir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Tedavisi için lütfen iletişime geçiniz.

Dökülen Sakallar Dökülen Saçlar Erkeklerde Saç Dökülmesi Kadınlarda Saç Dökülmesi Kök hücre FUE tedavisi Kök Hücre Tedavisi Kök hücre tedavisi nedir sakal dökülmesi sakal kıran Saç bakımı Saç Dökülmesi Saç dökülme tedavisi Saç Kontrolü