Saç Kontrolü

Saç Kontrolü

Saç kontrolü, hava kirliliği, vitaminsizlik, beslenme düzeni ve daha birçok nedenle saçlar yıpranıyor. Saç sağlığı ise son derece önemli. Çünkü sağlıksız saçların kökü zayıflayarak kopuyor ve bu da saç dökülmelerine neden oluyor. Saç dökülmesi ise pek çok kişinin yaşadığı bir sorun. Ancak uygun saç bakımıyla saç dökülmelerinin önüne geçilebilir. Saçınızın sağlıklı olup olmadığını, dökülmelere nelerin neden olduğunu öğrenmek için birçok farklı saç kontrolü yöntemi var. Bu içeriğimiz de saçlarınızın sağlıklı olup olmadığını saç kontrolü testinin 4 yolundan bahsedeceğiz.

1. Saç Kontrolü; Folikül testi

Folikül testi; Saçınızın genel olarak sağlıklı olup olmadığını ve saç dökülmesinin endişelenmenize gerek olmayan bir şey olup olmadığını anlamak için öncelikle saç köklerinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Peki bunu nasıl yaparsınız?

 Birkaç tel saçınızı koparın, köklere yakın bir noktadan koparmaya özen gösterin ve saç folikülünüzü yani kökünü inceleyin. Bir saç telinin normal kökü ampul şeklinde olmalıdır. Saç kökünüz ampul şeklindeyse bu saç köklerinizin sağlıklı olduğu anlamına gelir. Ancak zayıf görünüyorsa bu saçınızın bakıma ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

2. Saç Kontrolü; Sink testi

Sink testi; Bu test saçınızın ne kadar kırılgan bir yapıda olduğunu ölçer. Sağlıklı saçlar oldukça sağlamdır, zarar görmüş saç ise sıvıyı hızla emer. Testi gerçekleştirmek için aşağıdakileri yapın;

 Başınızın üst, arka ve her iki tarafı gibi farklı yerlerinden saçınızın birkaç telini koparın.
– Saç tellerini bir bardak suya bırakın. Tamamen sağlıklı saç telleri su yüzeyinde kalır, nispeten sağlıklı olanlar biraz aşağı iner ve hasarlı olanlar tamamen batar.

3. Saç Kontrolü; Saç Çekme testi

 Saç Pürüzsüzlük testi; Bir tutam saçı dikkatlice çekin.
 Çektiğiniz saçı bıraktığınızda gerilir geri giderse, sağlıklıdır. Kolayca kırılırsa, oldukça zayıftır.

4. Saç Kontrolü; Saç Pürüzsüzlük testi

 Saç Pürüzsüzlük testi; İşaret parmağınız ve orta parmaklarınız arasına bir saç teli sıkıştırın.
 Yukarıdan köke doğru parmaklarınızın arasından kaydırın. Saçınızın düzensiz ve sert olduğunu hissediyorsanız saçlarınız zarar görmüş demektir. Saçlarınız pürüzsüz bir şekilde kayıyorsa sağlıklıdır.

Folikül testi, sink testi, saç çekme testi ve saç pürüzsüzlük testi bu dört testten bir tanesinde sorun varsa uzman birilerine veya saç kliniklerine müracaat ederek bu konuda yardım almanızda yarar vardır.

Kaynak : 1

Her türlü sorularınız için lütfen iletişime geçiniz.

Dökülen Sakallar Dökülen Saçlar Erkeklerde Saç Dökülmesi Kadınlarda Saç Dökülmesi Kök hücre FUE tedavisi Kök Hücre Tedavisi Kök hücre tedavisi nedir sakal dökülmesi sakal kıran Saç bakımı Saç Dökülmesi Saç dökülme tedavisi Saç Kontrolü

Bir cevap yazın